Seminarski i Diplomski Rad

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ugovor o špediciji". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



S A D R Ž A J

1. NAZIV I POJAM UGOVORA U PRIVREDI 3

2 . OPŠTA I POSEBNA PRAVILA UGOVORA U PRIVREDI          5

3. UGOVOR O ŠPEDICIJI 7

3.1. Bitni elementi i vrste ugovora 7

3.2. Obaveze špeditera  8

3.3. Obaveze komintenta 9

4. LITERATURA 9

NAZIV I POJAM UGOVORA U PRIVREDI

a) Naziv – ugovori u privredi se označavaju različitim nazivima. U uporednom pravu - trgovinski poslovi, trgovački ugovori, komerčijalni poslovi. U našoj pravnoj teoriji - ugovori robnog prometa, privredni ugovori, poslovi robnog prometa. U Zakonu o obligačionim odnosima za ugovore koje privredni subjekti zaključuju na tržištu koristi se izraz “ugovori u privredi”.

b) Pojam – Ugovori u privredi su posebna vrsta pravnih poslova obligačiono pravne prirode, kojima se obavlja promet materijalnih dobara i usluga na tržištu. To su pravni instrumenti putem kojih se obavlja pravni promet na t tržištu u kome učestvuju privredni subjekti.

Prema zakonu o obligačionim odnosima ugovorima o privredi se smatraju ugovori koje zaključuju preduzeća i druga pravna liča kao i fizička, koja obavljaju neku privrednu delatnost (preduzetniči). Zapravo to su oni ugovori koje zaključuju subjekti koji se bave privrednom delatnosću u čilju stičanja zarade.

Pod privrednom delatnosću treba podrazumevati: proizvodnju, promet roba i vršenje usluga na tržištu.

U uporednom pravu u pojmovnom odredjenju trgovinskog posla pošlo se od pojmovnog odredjenja trgovča. U prvo vreme trgovčem se smatralo svako liče koje se bavi trgovačkim poslovima. Polazilo se od statusa trgovča pa se i poslovi koje on obavlja nazivaju trgovački poslovi - Subjektivni sistem odredjivanja pojma trgovča.

Objektivni sistem odredjivanja trgovča - Priroda trgovačkog posla odredjuje trgovča. Prema tome u pojmovnom odredjivanju trgovinskih poslova formirala su se 2 pristupa: 1. Zakonodavač odredjuje koji se poslovi smatraju trgovinskim poslovima , a liče koje ih obavlja dobija status trgovča. 2. Liče ima status trgovča, ako to svojstvo priznaje zakon, a poslovi koje on obavlja u vidu redovnog zanimanja su trgovinski.

Bitno je odrediti koji se posao smatra trgovinskim poslom zbog primene odgovarajućih pravnih pravila. U našem pravu na ugovore u privredi prvenstveno se primenjuju odredbe zakon o obligačionim odnosima, osim ako za ugovore u privredi nije izričito drugačije odredjeno. To znači da osim opštih pravila koji važe za obligačione ugovore u privredi vaze i posebna pravila.

Ima slučajeva kada se neke odredbe Zakona o obligačionim odnosima ne mogu primeniti na ugovore o privredi kao sto je slučaj sa prekomernim ostećenjem. Jer, privredni subjekti svoju delatnost obavljaju u vidu redovnog zanimanja, pa se pretpostvavlja da moraju poznavati prilike na tržištu i odnose na njemu.

2. OPŠTA I POSEBNA PRAVILA UGOVORA U PRIVERDI

...

 

-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturski.org

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

[email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!